نگاهی به ارتباط روانشناسی و حقوق در زندگی همجنسگرایان ایران

نگاهی به ارتباط روانشناسی و حقوق در زندگی همجنسگرایان ایران

برای زندگی یک همجنسگرا و احقاق حقوق او در ایران، چالش‌های زیادی وجود دارد که وقتی ما از نگاه حقوقی به این چالش‌ها که منجر به صدمات جسمی و روانی فراوانی شده است نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که به‌طور روزمره برای عبور یا مواجهه با این بحران‌ها گاه به مشاور حقوقی و گاه به مشاوره‌ی یک روانپزشک یا روانشناس نیازمند می‌باشد. اینجا است که به رابطه‌ی تنگاتنگ این دو رشته و تاثیر متقابل مفاهیم آن‌ها بر یکدیگر پی می‌بریم و شدت این تاثیر زمانی است که بخواهیم وضعیت حقوقی یک همجنسگرای ایرانی یا سایر اقلیت‌های جنسی را در ارتباط با مفاهیم روانشناسی و آموزه‌هایی که از کلینیک‌های مشاوره‌ی ایرانی برای زندگی بهتر و کمک به سلامت روانی این افراد می‌شود را در مقایسه با واقعیت‌های حقوقی جامعه‌ی ایرانی ببینیم.

چراغ شماره 77

روانکاوی گرایش به همجنس- از افسانه تا واقعیت بخش سوم – معمای مادران

روانکاوی گرایش به همجنس- از افسانه تا واقعیت بخش سوم – معمای مادران

چرا درطول تاریخ روانکاوی همواره مردان همجنسگرا توصیفات یکسانی از مادر خود ارایه داده‌اند؟ آیا واقعاً مادران این مردان حایز ویژگی‌هایی خاص و متمایز هستند یا اینکه روش روانکاوانه با عینک خاصی به این مادران نگریسته و برچسب زده است؟ شاید بتوان گفت هر دو گزینه تا حدودی می‌تواند قابل بررسی باشد بااین‌حال داده‌های بالینی حاصل از معانی آن‌ها، باید در چشم‌اندازی خاص مورد بازبینی قرار گیرد.

چراغ شماره 77

پنج ترانه از گروه موسیقی The Irrepressibles

پنج ترانه از گروه موسیقی The Irrepressibles

توضیح: گروه The Irrepressibles ده عضو دارد که به رهبری جیمی مک‌دِرموت کار هنری خود را ارائه می‌دهند. آن‌ها تاکنون دو آلبوم با نام‌های «آینه آینه» و «عریان» منتشر ساخته‌اند و هفت کلیپ خود را با نام «سیرک در دریا» به بازار فرستاده‌اند.

چراغ شماره 77

درباره‌ی گرگوری کورسو

درباره‌ی گرگوری کورسو

نگاهی به زندگی و زمانه‌ی گرگوری کورسو، شاعر نام‌آشنای نسلِ بیتِ امریکا

چراغ شماره 76

تقریباً... تمامِ آشغال‌ها

تقریباً... تمامِ آشغال‌ها

بسیاری «تقریباً... تمامِ آشغال‌ها» را مشهورترین شعر کورسو می‌شناسند. ترجمه‌ای از این شعر را در این لینک بخوانید.

چراغ شماره 76

راه و روش آمریکایی

راه و روش آمریکایی

من یک آمریکایی عالی هستم! تقریباً برای این آمریکای گنده ملی‌گرا هم هستم! مثل یک روانی هم عاشق آمریکا هستم! اما از برگشتن به آمریکا می‌ترسم حتی از رفتن توی قطار سریع‌السیر آمریکایی هم وحشت دارم –

چراغ شماره 76

مسخ و فرار

مسخ و فرار

به بهشت رسیدم و شربتی بود ویران‌گر شیرین...

چراغ شماره 76

نوشته شده در شب تولد 32 سالگی‌ام شعری آرام متفکر خودانگیخته

نوشته شده در شب تولد 32 سالگی‌ام شعری آرام متفکر خودانگیخته

32 ساله شدم و بالاخره قیافه‌ام شبیه به سن‌ام شده، البته اگر بیشتر نشان ندهد...

چراغ شماره 76

نوشته شده بر پلکان پورتو ریکانِ هارلم

نوشته شده بر پلکان پورتو ریکانِ هارلم

حقیقتی است که انسان را محدود به خود می‌کند حقیقتی که نمی‌گذارد یک قدم هم جلوتر برود...

چراغ شماره 76

مزایای گوشه‌گیر بودن

مزایای گوشه‌گیر بودنداستان فیلم نیز مانند کتاب با زندگی چارلی (لوگان لرمن) شروع می‌شود که یک نوجوان مالیخولیایی است که در سال 1991 (سال وقوع داستان) سعی در انطباق خود با محیط جدید دبیرستان دارد. دعای او اجابت شده و می‌تواند وارد جمع دوستانی شود که در مرکزیت آنها پاتریک (ازرا میلر ) همجنسگرا و خواهر ناتنی او سم (اما واتسون) قرار دارند که سال آخر تحصیلی‌شان را می‌گذرانند.

چراغ شماره 77

رنگی شوید!

رنگی شوید!آیا دلت‌تان می‌خواهد زندگی‌تان رنگی شود؟ همه‌ی ما نیاز داریم... رنگارنگ پوشیدن برای نوجوانان امروزی که در زندگی‌شان ظاهراً نگرانی ندارند به نظر آسان می‌رسد اما اگر شما از دسته از خانم‌ها یا آقایانی هستید که اکثر سال‌های زندگی‌تان را سیاه یا رنگ‌های تیره پوشیده باشید؛ ممکن است کمی سخت‌تان باشد. برای شما بهتر است، آرام آرام شیوه‌ی لباس پوشیدن‌تان را عوض کنید. در ادامه راهنمای گام به گامی خواهید خواند که به شما کمک می‌کند رنگ و نور را به گنجه لباس‌تان بیاورید.

چراغ شماره 77

موعود

موعودشعری از سیلان، شاعر همجنسگرای افغان

چراغ شماره 76

یک شعر از پرند شوشتری

یک شعر از پرند شوشتریشروع دفتر شعر در دست انتشار او در انتشارات گیلگمیشان

چراغ شماره 76

چهار شعر از رسول معین

چهار شعر از رسول معینچهار شعر سپید از رسول معین

چراغ شماره 76

دیوارهای مه

دیوارهای مهتوضیح: شعری از سال 1381. از اوج رابطه‌ام با اولین دوست پسر زندگی‌ام، رابطه‌ای که نزدیک به هفت سال طول کشید اما درنهایت به سختی و اندوه، پایان گرفت. به یاد و خاطره‌ی سدریک.

چراغ شماره 76

دلخواسته‌ها؛ شکوفه‌ی اندوه، پراگماتیسم

دلخواسته‌ها؛ شکوفه‌ی اندوه، پراگماتیسممحمد آسمانی؛ نویسنده وبلاگ‌های «شکوفه‌ی اندوه» و «پراگماتیسم عشقی» است. این شماره سراغ نویسنده این دو وبلاگ رفتیم و با او درباره‌ی شروع وبلاگ‌نویسی و دلایلش برای خارج شدن از وبلاگستان فارسی صحبت می‌کنیم.

چراغ شماره 75

من یک فمینیست هستم

من یک فمینیست هستممتن انتخابی از وبلاگ «شکوفه‌ی اندوه»

چراغ شماره 75

گوشواره برای آقاها

گوشواره برای آقاهاراهنمای زیگ‌بوی برای آقاها تا گوشواره استفاده کنند

چراغ شماره 75

The New Normals

The New Normalsچند نکته در مورد سریال «نرمال‌های جدید»

چراغ شماره 75

در ستایش بزرگسالی

در ستایش بزرگسالیسرمقاله ساقی قهرمان در شماره مرداد ماه چراغ: نگاهی به مسوولیت‌پذیری اجتماعی ما در چهارمین سالگرد روز ملی همجنسگرایان ایرانی، خود در شروع مقاله می‌نویسد: این عبارت کهنه شده است. ما اینجا هستیم، یا ما همه جا هستیم، راهی است که پیموده شده. بودن ما در اینجا یا در همه‌جا دیگر یک خبر تازه نیست. خبر تازه امروز فقط می‌تواند خبر بزرگ شدن و بالغ شدن ما باشد.

چراغ شماره 77

در مسیر قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در امریکا: آنچه گذشت

در مسیر قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در امریکا: آنچه گذشتدر پنجم تیر ماه امسال، دیوان عالی ایالات متحده (دادگاه قانون اساسی) درباره‌ی دو شکایت رای صادر کرد. در رای اول، بخشی از قانون «حمایت از ازدواج» که در 31 شهریور 1375، پس از تایید در مجلس نمایندگان و سنای امریکا به امضای رئیس جمهور وقت، بیل کلینتون، رسیده بود از سوی این دادگاه، ناقض قانون اساسی شناخته، دور انداخته شد. رای دوم مربوط به نظر دادگاهی پایین‌تر درباره رای مستقیم مردم کلیفرنیا علیه قانونی کردن ازدواج همجنس‌گرایان، معروف به «لایحه پیشنهادی هشتم» بود. دادگاه در واقع خود را صالح برای رسیدگی به این شکایت ندانست و آن را به دادگاه ایالتی بازگرداند. در نتیجه‌ی این تصمیم، ایالت کلیفرنیا، با پا برجا ماندن رای قبلی دادگاهی از همان ایالت، دوباره ازدواج همجنس‌گرایان را به رسمیت خواهد شناخت.

چراغ شماره 77

حقوق بشر و حقوق دگرباشان جنسی

حقوق بشر و حقوق دگرباشان جنسیآیا حقوق دگرباشان جنسی، بخشی از مجموعه حقوق بشر است؟ آیا با اتکا به مبانی و موازین امروزین حقوق بشر، می‌توان از حقوق و آزادی‌های به حاشیه‌ رانده‌‌شدگان جنسی جامعه حمایت کرد؟ این یادداشت در پی آن است که با تبیین اصول، مفاهیم و نیز نرم‌هایی که در اسناد و مجموعه‌های حقوق بشری صورت‌بندی و طبقه‌ بندی شده‌‌اند، پاسخی به این پرسش‌ها بدهد.

چراغ شماره 77

نمادهای جمعیت‌ها و جنبش‌های همجنسگرا، دوجنسگرا و دوجنسگونگان بخش دوم: پرچم‌ها

نمادهای جمعیت‌ها و جنبش‌های همجنسگرا، دوجنسگرا و دوجنسگونگان بخش دوم: پرچم‌هابسیاری تا اسم از نمادهای دگرباشان به میان می‌آید اولین چیزی که برایشان زنده می‌شود پرچم رنگین‌کمانی با شش رنگ است، اما می‌دانیم قبل از اینکه شش رنگ جای خود را تثبیت کند، رنگ‌های اولیه پرچم دگرباشان چه بود و یا اصلاً می‌دانیم از چه زمانی پرچم رنگین‌کمان جای خود را در هر مراسم و مکانی که دگرباشان حضور دارند باز کرده است؟

چراغ شماره 77

درباره‌ی این شماره

درباره‌ی این شماره«چراغ» تیر ماه، ویژه‌ی شعر و ادبیات و داستان است. نکته‌هایی کوتاه درباره‌ی این شماره از مجله

چراغ شماره 76

چراغ؛ صدایی برای ما

چراغ؛ صدایی برای ماسرمقاله‌ی رامتین شهرزاد با نگاهی به آنچه در شماره‌ی نوروزی، اولین شماره‌ی ویژه‌ی شعر و ادبیات «چراغ» گذشت و پاسخی کوتاه به چند دل‌مشغولی

چراغ شماره 76

پرده‌ی نخست نمایشنامه‌ی «این‌که رویا»

پرده‌ی نخست نمایشنامه‌ی «این‌که رویا» نوشته‌ی الیاس قنواتی، از کتاب «دو نمایشنامه‌ی احمقانه برای خاک خوردن»، انتشارات گیلگمیشان، بهار 1392

چراغ شماره 76

کاهن و آب کمر کاهن

کاهن و آب کمر کاهنپسر، خشم‌ها و بغض‌هایش را در مچاله‌های دستمال کاغذی می‌ریخت که هر شب از پنجره آپارتمانشان به بیرون پرتاب می‌کرد. دستمال‌هایی که رنج نوجوان بودنش را با خیسی و داغی لذت جنسی نوجوانانه‌اش در خود داشتند و همچون قربانیان آئینی لذت‌بخش محکوم بودند به طرد شدن از صحنه مراسم. آئینی که می‌بایست در خفا صورت بگیرد و اسرار آن تنها باقی بماند بین ناجی و نجات یافته که هر دو خود پسر بودند...

چراغ شماره 76

بخشی از رمان «اعترافاتِ یک نقاب»

بخشی از رمان «اعترافاتِ یک نقاب»نکته: این مطلب، بخشی از رمان «اعترافاتِ یک نقاب» نوشته‌ی یوکیو میشیما است که تمام‌اش هنوز به فارسی ترجمه نشده است. این اثر، یکی از شاهکارهای ادبیاتِ جهان و یکی از عمیق‌ترین و زیباترین رمان‌هایی است که در زمینه‌ی همجنسگرایی نوشته شده است.ترجمه‌ی فارسی این کتاب توسط حمید پرنیان انجام شده است و به‌زودی منتشر خواهد شد.

چراغ شماره 76

سیب‌ها و یکشنبه‌ها

سیب‌ها و یکشنبه‌ها... زیتون‌ها اطرافش را احاطه کرده‌اند و او هرگز یک دختر بچه نیست مگر اینکه این اتفاق به تازگی افتاده باشد...

چراغ شماره 76

تحولِ دریایی

تحولِ دریاییتوضیح: ارنست همینگوی (1899 تا 1961) نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته‌ی امریکایی و از مهم‌ترین نام‌ها در ادبیات قرن بیستم میلادی بود. این داستان کوتاه، در سبکی مشابه داستان بسیار مشهورتر «تپه‌ها شبیه به فیل‌های سفید» نوشته شده است. در «تپه‌ها...» همینگویی موضوع سقطِ جنین را سوژه‌ی داستانی قرار داده بود و اینجا موضوع داستانی، بایسکشوآلی است.

چراغ شماره 76