نمادهای جمعیت‌ها و جنبش‌های همجنسگرا، دوجنسگرا و دوجنسگونگان. بخش نخست: لاندا یا لامبدا lambda (λ)

تاریخ نشر : | ویرایش : Tuesday 21 May 2013 02:17

ترجمه و نگارش: رسول معین

rasoolmoien@gmail.com

لامبدا چیست؟

اولین نماد از جمعیت کوئیر که در این بخش قصد معرفی آن را معرفی دارم «لاندا» یا «لامبدا»، یازدهمین حرف از حروف الفبای یونانی است که معادل آن در الفبای انگلیسی حرف"L" می‌باشد؛ نمادی که با گذشت سال‌ها هم‌چنان محبوبیت و خاطراتش را برای اقلیت‌های جنسی نگاه داشته است. این حرف در اصل به عنوان نمادی توسط گروهی از فعالان حقوق دگرباشان که خود را «ائتلاف فعالان همجنسگرای نیویورک» با علامت اختصاری "G.A.A"می‌نامیدند، در سال 1970 میلادی (9-1348 خورشیدی) انتخاب شده بود.

چند ماه پس از شورش‌های «استون وال» بود که دو جنبش موازی به نام‌های G.A.A (ائتلاف فعالان همجنسگرا) و G.L.F  (جبهه رهایی‌بخش همجنسگرایان) برای احقاق حقوق دگرباشان در نیویورک پایه‌ریزی شدند. جبهه رهایی‌بخش همجنسگرایان برای پذیرش در جامعه‌ی آن روز ایالات متحده آمریکا معتقد بود که رسیدن به حقوق دگرباشان با فعالیت در کنار جنبش‌های برابری حقوق سیاه‌پوستان و اتحادیه‌های رهایی‌بخش زنان و استفاده از تجربه‌های آنان امکان‌پذیر خواهد بود. این در حالی بود که ائتلاف فعالان همجنسگرا فعالیت‌های خود را صرفاً بر روی مسائل مربوط به همجنسگرایان متمرکز کرده بود و به همین خاطر به سرعت مشروعیت خود را در بین اقلیت جنسی به‌دست آورد و لامبدا که نماد رسمی این ائتلاف بود، خیلی سریع تبدیل به نمادی برای شناسایی اعضای اقلیت جنسی در بین خودشان شد.

دلیل اصلی پذیرش و استفاده همه‌گیر از نماد لامبدا این بود که همجنسگرایان معتقد بودند این نماد می‌تواند به‌عنوان نشانِ اعضای انجمن‌ها در کالج‌ها اشتباه پنداشته شود و توسط اکثریت جامعه دگرجنسگرا نادیده گرفته خواهد شد و اهمیتی به آن نخواهند داد.

برخی دلایلی که اعضای ائتلاف فعالان همجنسگرا در انتخاب لامبدا به‌عنوان نماد در نظر داشتند به شرح زیر است:

-         حرف L  در لامبدا می‌توانست نشانه‌ی حرف اول از کلمهliberation  به معنی آزادسازی، رهایی‌بخشی باشد.

-         اسپارت‌های یونان باستان معتقد بودند لامبدا نماد وحدت و یکپارچگی است.

-         رومی‌ها آن را «نور دانش که در تاریکی جهل می‌درخشد» می‌دانستند.

-    لامبدا در معادلات فیزیک به معنی انرژی به کار می‌رود. انرژی جنبش همجنسگرایان نیز از ائتلاف با یکدیگر به‌وجود می‌آید.

-    اتحاد وقتی نتیجه می‌دهد که دگرباشان زن و مرد با هم و برای رسیدن به یک هدف مشترک همکاری کنند. (برداشتی از نشان نظریه گشتالت که از تئوری فیزیک وحدت انرژی سرچشمه می‌گیرد.)

-    باور به این موضوع که دگرجنسگرایان و دگرباشان زن و مرد در طول موج‌های مختلف از نظر جنس و جنسیت و یا الگوهای مغزی می‌باشند. لامبدا در فیزیک و شیمی گاهی اوقات برای نشان دادن طول موج‌های خاصی از انرژی به کار می‌رود.

-    تفسیری نمادین از تضادها و تعادل، قلاب در پایین پای راست و فشار از بالا و سپس ابتکار عمل برای رسیدن به ثبات و تعادل در نحوه قرار گرفتن پای چپ.

در هر صورت لامبدا امروزه و در همه جا معنای خاصی پیدا کرده است، اگر چه زمانی به عنوان نمادی کاملاً مردانه در بین اسپارت‌های یونان به کار گرفته می‌شد اما امروز به‌عنوان نمادی برای گرباشان استفاده می‌شود. کنگره جهانی حقوق همجنسگرایان در ادینبورگِ اسکاتلند در دسامبر 1974 میلادی (آذرماه 1353) رسماً لامبدا را نمادی جهانی برای حقوق همجسگرایان معرفی کرد.

شورش‌های استون وال که منجر به شکل‌گیری گروه‌های مدافع حقوق دگرباشان شد چه بود و از کجا آغاز شد:

بار/ مهمان‌خانه‌ی استون وال در دهکده‌ی گرینویچ شهر نیویورک، تبدیل به محلی برای اجتماع دگرباشان شده بود که در ساعات اولیه صبح روز 28 ژوئن 1969 میلادی (برابر 7 تیرماه 1348 خورشیدی) شاهد هجوم پلیس و اعمال خشونت علیه دگرباشانی بود که آن روز گرد هم آمده بودند.

این هجوم در حقیقت جرقه‌ای برای مجموعه تظاهرات اجتماعی و خودجوش بود که در اعتراض به خشونت با اعضای جامعه‌ی دگرباش توسط پلیس رخ داده بود. این رویداد مهمترین اتفاق بزرگ تاریخ ایالات متحده برای به حرکت درآوردن ماشین آزادی‌خواهی و مبارزه مدرن برای حقوق همجنسگرایان را رقم زد.

پس از شورش‌های استون وال بود که همجنسگرایان به ویژه در شهر نیویورک تبدیل به یک جامعه منسجم شدند و در کمتر از شش ماه دو سازمان فعال G.A.A  وG.L.F  با تمرکز بر حقوق همجنسگرایان و سه روزنامه برای ترویج حقوق همجنسگرایان تاسیس شد و در عرض چند ماه دیگر سازمان‌های مدافع حقوق همجنسگرایان در سراسر ایالات متحده و جهان تاسیس شد.

در 28 ژوئن 1970 میلادی (7 تیرماه 1350) تنها دو سال پس از شورش‌های وال استون اولین پیاده‌روی غرور (گی پراید) در لس آنجلس، شیکاگو و نیویورک در بزرگ‌داشت سال‌گرد شورش برپا شد که تا امروز همچنان هر ساله در سراسر جهان در کشورهای آزاد در اواخر ماه ژوئن برگزار می‌گردد.

همان‌طور که گفته شد، اولین سازمان‌هایی که در پی شورش‌های وال استون به وجود آمدند، سازمان جبهه رهایی‌بخش همجنسگرایان (G.L.F) و ائتلاف فعالان همجنسگرا (G.A.A) بودند که به ترتیب خلاصه‌ای از فعالیت آن‌ها را با هم می‌خوانیم.

جبهه رهایی‌بخش همجنسگرایان(G.L.F):

این سازمان در اواخر سال 1969 (1348 خورشیدی) پس از شورش‌های وال استون تاسیس شد و هدف اصلی آن، آزادی جنسی برای عموم اقلیت‌های جنسی آمریکا بود و در این راه بر این باور بود که تغییر به‌وجود نخواهد آمد مگر اینکه نهادهای اجتماعی از تعریف نقش‌های جنسی دست بردارند.

G.L.F  مخالف هرگونه نابرابری اجتماعی از جمله نظامی‌گری، نژادپرستی، تبعیض جنسی و مردسالاری بود و حوزه فعالیت‌ها و نظریه‌هایش را در این محدوده‌ها نیز گسترش می‌داد و یکی از اولین فعالیت‌هایش در پیشبرد اهداف برابری جنسی برای دگرباشان، ساماندهی راهپیمایی همجنسگرایان (گی پراید) برای بیان خواسته‌های مدنی جامعه جنسی و اعتراض به خشونت و آزار و اذیت همجنسگرایان بود.

سرانجام در سال 1972 میلادی (1351 خورشیدی) به دلیل اختلافات داخل سازمان، این سازمان رسماً به فعالیت‌های خود پایان بخشید.

ائتلاف فعالان همجنسگرا (G.A.A):

این ائتلاف در 21 دسامبر 1969میلادی (30 آذر 1348 خورشیدی) پس از شورش‌های وال‌ استون توسط اعضای جامعه جنسی ناراضی از جبهه آزادی بخش G.L.F در شهر نیویورک تشکیل شد.

این ائتلاف شعار اصلی خود را تضمین حقوق اولیه بشر، کرامت و آزادی جنسی برای جامعه جنسی تعریف کرده بود. بیشترین فعالیت این گروه در سالهای 1970 تا 1974 میلادی (1349 تا 1352 خورشیدی) بود، از عمده فعالیت‌های ائتلاف، انتشار روزنامه‌ی «فعال همجنسگرا» بود که تا سال 1980 میلادی (1359 خورشیدی) نیز منتشر می‌شد و برنامه‌ریزی و برپایی چندین راهپیمایی موثر در مراکز مهمِ کشور امریکا بود.

در 15 اکتبر 1974 میلادی ( 23 مهر 1353) مرکز اصلی گروه دچار آتش‌سوزی عمدی شد و پس از این حادثه بود که ائتلاف هرگز به گذشته درخشان خود بازنگشت. همین گروه بود که لامبدا را به‌عنوان نماد خود انتخاب کرد و آن را به‌عنوان یک نماد برای جامعه دگرباش به جهان معرفی نمود.

منابع:

http://www.bilerico.com/gay_icons_and_history/archives

http://www.huffingtonpost.com

http://qnews.com.au

http://en.wikipedia.org/wiki/Gay_Liberation_Front

http://en.wikipedia.org/wiki/Gay_Activists_Alliance


Balatarin

دیدگاه شما