دور تا دور دنیا: حق و حقوق همجنسگرایان

تاریخ نشر : | ویرایش : Tuesday 21 May 2013 04:09

تهیه شده توسط صفحه‌ی همجنسگرا و حقوق

https://www.facebook.com/LGBTLawforIran

 

اتحاد مدنی (Civil Union): به‌معنای مدلی از زندگی مشترک بین یک زوج است که فاقد ازدواج رسمی هستند اما می‌خواهند از امکانات قانونی و حقوقی زندگی مشترک، مانند مسائل مالیاتی، مسائل بیمه، مزایای مشخص حقوق‌های کارمندی و کارگری برای یک زوج و غیره استفاده کنند. این اصطلاح برای زوج‌های دگرجنس‌گرا یا همجنس‌گرا مانند هم استفاده می‌شود اما تعدادی مشخص از کشورها قائل به این حق برای زوج‌های همجنس‌گرا هستند. میزان حقوق و مزایای قانونی کشور به کشور متفاوت است. اولین مرتبه دانمارک در سال 1989 این حق را به زوج‌های همجنسگرا داد و بعدها نروژ (1993)، سوئد (1995)، ایسند (1996) استرالیا، برزیل، و برخی ایالت‌های امریکا چنین حقوقی را قائل هستند.

 

ازدواج همجنسگرایان (Marriage Equality): برابری ازدواج اولین مرتبه در سال 2001 در هلند به شهروندان این کشور اعطا شد، یعنی بدون توجه به هویت جنسی انسان‌ها، به زوج‌ها اجازه‌ی ازدواج با همدیگر را برابر مواد قانونی دادند. این روند همچنان دنبال می‌شود: بلژیک (2003)، کانادا (2005)، اسپانیا (2005)، افریقای جنوبی (2006)، نروژ (2009)، سوند (2009)، پرتقال (2010)، ایسلند (2010)، آرژانتین (2010)، دانمارک (2012)، اوروگوئه (2013)، نیوزلند (2013) و فرانسه (2013) کشورهایی هستند که حق برابری ازدواج را به شهروندان خودشان اعطا کرده‌اند.

 

حق ازدواج در ایالت‌های امریکا: ایالت نیویورک، ماساچوست، مری لند، ماین، کانکتیکت، آیوا، نیو همپشایر، ورمانت و شهر واشنگتن دی سی، همچنین در محدوده‌ی کلمبیا و همچنین سه قبیله‌ی سرخ‌پوستی امریکا، ازدواج همجنسگرایان را اجرایی می‌کنند. یعنی 15.7 درصد جمعیت امریکا تحت قوانین برابری ازدواج قرار دارند. ده ایالت جنوبی امریکا (اعضای سابق ایالات موتلفه امریکا) ازدواج دو فرد همجنس را با تصویب متم‌هایی برای قانون اساسی ایالتی خود، ممنوع اعلام کرده‌اند. این ایالت‌ها شامل می‌شوند بر کارولینای جنوبی، کارولینای شمالی، می‌سی‌سی‌پی، فلوریدا، آلاباما، جورجیا، لوئیزیانا، تگزارس، ویرجینیا و آرکانزاس.

 

حقِ فرزندخواندگی (LGBT Adoption Right): به‌معنای حق سرپرستی و حضانت قانونی فرزند برای افراد لزبین، گی، بایسکشوآل و ترنسجندر. این قوانین می‌توانند برای زوج‌هایی با چنین هویت جنسی یا برای فرد مشخص شده باشند. چهارده کشور چنین حقوقی را قائل هستند، شامل بر: آرژانتین، بلژیک، برزیل، کانادا، دانمارک، ایسلند، هلند، نروژ، افریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، بریتانیا و ولز و اسکاتنلد (هر سه از لحاظ حقوقی یک کشور محسوب می‌شوند) و اوروگوئه. همچنین در سه ایالت استرالیا، در دو شهر مکزیک، در چندین ایالت امریکا این حق وجود دارد. در کشورهای اطریش، فنلاند، آلمان، گرینلند و اسرائیل به افرادی که از لحاظ ژنتیکی و خونی صاحب فرزند خود باشند، اجازه‌ی قانونی فرزندخواندگی داده می‌شود.

 

حقِ حضور در ارتش (Military policy): سابق بر این تمامی کشورهای جهان به اعضای همجنسگرا (گی و لزبین یا دوجنسگرای) خود اجازه‌ی حضور قانونی در سربازی یا حضور در ارتش را نمی‌دادند. یعنی آن‌ها را از حضور در یکی از مطرح‌ترین مشاغل موجود در جهان، منع می‌کردند، هرچند این جزو خواسته‌های این بخش از جوامع دنیا است که حق انتخاب شغل خود را داشته باشند. هم‌اکنون کشورهای زیر به همجنس‌گرایان اجازه می‌دهند تا آشکارا با هویت جنسی خود در ارتش یا سربازی حاضر باشند: امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، تایوان، استرالیا، اسرائیل، آفریقای جنوبی، آرژانتین و کشورهای عضو ناتو به استثنای کشور ترکیه، برزیل، کانادا، نیوزلند، پرو، فیلیپین، افریقای جنوبی، سوییس، تایلند و اوروگوئه.

 


Balatarin

دیدگاه شما