نمادهای جمعیت‌ها و جنبش‌های همجنسگرا، دوجنسگرا و دوجنسگونگان بخش دوم: پرچم‌ها

تاریخ نشر : | ویرایش : Tuesday 23 July 2013 00:53

گردآوری و ترجمه: الهام.سین و رسول معین

rasoolmoien@gmail.com

پرچم رنگین‌کمان

بسیاری تا اسم از نمادهای دگرباشان به میان می‌آید اولین چیزی که برایشان زنده می‌شود پرچم رنگین‌کمانی با شش رنگ است، اما می‌دانیم قبل از اینکه شش رنگ جای خود را تثبیت کند، رنگ‌های اولیه پرچم دگرباشان چه بود و یا اصلاً می‌دانیم از چه زمانی پرچم رنگین‌کمان جای خود را در هر مراسم و مکانی که دگرباشان حضور دارند باز کرده است؟

پرچم رنگین‌کمان به یکی از نمادهای پر کاربرد و شناخته شده برای جنبش همجنسگرایان تبدیل شده است. ایده‌ی کلی رنگین‌کمان جدید نیست، رنگین‌کمان‌ها از زمان‌های قدیم در تمام فرهنگ‌ها چون یونانی، آفریقایی، بومیان آمریکایی و سلتیک‌ها استفاده می‌شده‌اند. حتی ائتلاف رنگین کمان jesse jackson که مختص دگرباشان نبود، از رنگین‌کمان به‌عنوان نماد آزادی استفاده کرده است.

پرچم رنگین‌کمان به شکلی که ما امروزه آن را می‌شناسیم، توسط هنرمند سان‌فرانسیسکویی گیلبرت بیکر در سال 1978 ابداع شد، در آن زمان نیاز به یک نماد برای همجنسگرایان احساس می‌شد تا بتوان هر سال برای تظاهرات غرورِ گی و لزبین سان‌فرانسیسکو از آن استفاده کرد، بیکر از منابع مختلفی الهام گرفت، از جنبش هیپی‌ها تا جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان، و ایده رنگین‌کمان با هشت رنگ را ارائه کرد. رنگ همیشه نقش مهمی در جنبش حقوق همجنسگرایان ایفا کرده است، به‌طور نمونه انگلیس ویکتوریایی، همجنسگرایی را با رنگ سبز نشان گذاری کرد، بنفش کمرنگ در دهه 1960 بکار می‌رفت و صورتی هم از مثلث صورتی نشانه همجنسگرایان مرد در اردوگاه‌های نازی گرفته شد بود استفاده می‌شد، در نهایت رنگ‌های پرچم همجنسگرایان هم از این قاعده مستثنی نبود.

بیکر شرح داد که رنگ‌های انتخابی او هر کدام نشانگر یک جنبه‌ی متفاوت از زندگی گی‌ها و لزبین‌هاست:

- صورتی پر رنگ نشانگر جنسیت

- قرمز نشانگر زندگی

- نارنجی نشانگر التیام یافتن

- زرد نشانگر خورشید

- سبز نشانگر طبیعت

- آبی نشانگر هنر

- نیلی نشانگر توازن

- بنفش نشانگر روح

بیکر و سی داوطلب دیگر نمونه پرچم‌های بزرگ را برای تظاهرات 1978 با دست و در خانه‌هایشان دوخته و رنگ کردند، این کار مستلزم روح جمعی و نشاطی بود که آن روزهای آمریکا با تمام وجود حس می‌شد.

زمانی که بیکر طرح خود را به سازمان پرچم سان‌فرانسیسکو برد تا برای تظاهرات 1979 تولید انبوه شود، از وی خواسته شد تا رنگ صورتی پر رنگ را حذف کند، متاسفانه صورتی از نظر تجاری یک رنگ در دسترس نبود و بیکر در پرچم اولیه آن را به صورت دستی رنگ کرده بود.

آخر آن سال، هنگامی که هاروی میلک، اولین سرپرستِ آشکارِ همجنسگرای شهر ترور شد، کمیته تظاهرات پراید 1979 پرچم بیکر را به‌عنوان یک سمبل کامل برای کل جامعه‌ی دگرباش شناخت، تا در زیر آن در اعتراض به این تراژدی متحد شوند، این کمیته رنگ نیلی را حذف کرد تا رنگ‌ها به‌طور مساوی در مسیر تظاهرات تقسیم شوند: قرمز، نارنجی و زرد در یک سمت خیابان و سبز، آبی و بنفش در سمت دیگر آن. این ورژن همچنین با تئوری رنگ سنتی مطابقت دارد - سه رنگ ابتدایی و سه رنگ ثانویه در هنر – به‌جای طیف رنگ‌های روشن ROYGBIV قرمز، نارنجی، زرد، آبی، نیلی و بنفش، بنابراین پرچم شش رنگ امروز، در طی تظاهرات پراید 1979 متولد شد و به نمایش درآمد.

این پرچم همچون آتشی در کل شهرهای کشور آمریکا گسترش یافت. حتی به‌طور رسمی توسط انجمن بین‌المللی پرچم‌سازان به رسمیت شناخته شد. در سال 1989 هنگامی کهjosh stuat  رئیس west Hollywood  از صاحبخانه‌اش به‌خاطر منع وی از آویختن پرچم در بالکنش شکایت کرد و به موفقیت رسید، پرچم شش رنگ به شناخت بین‌المللی رسید. در تظاهرات استون‌وال نیویورک در سال 1994 یک پرچم رنگین‌کمان غول‌پیکر یک مایلی با 30 فوت (حدود نه متر) عرض میان مسیر تظاهرکنندگان توسط دو هزار داوطلب حمل شد.

مثل هر سمبل دیگری، تنوع‌هایی که در پرچم رنگین‌کمان پدید آمده نامحدودند. ورژن آمریکایی پرچم همراه با مضمون راه راه و ستاره است، یا پرچم همراه با مثلث یا پرچم همراه با حرف لاندا، این پرچم همچنین الهام بخش حلقه‌های آزادی بود - شش حلقه‌ی فلزی در هر کدام از رنگ‌های شش گانه‌ی پرچم به صورت زنجیر که معمولاً به‌عنوان گردنبند، دستبند و دسته کلید مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمناً این پرچم یک ابزار افزایش شادی و تفریح برای جنبش حقوق همجنسگرایان هم بوده است.

هنگامی که پرچم‌های بزرگ رنگین‌کمان نخستین بار در مسیر تظاهرکنندگان توسط حمل کنندگان در گوشه‌ها و سمت‌های مختلف حمل شد، آن‌ها فهمیدند که مردم در مسیر تظاهرات پول خرد را در گودی ایجاد شده در مرکز پرچم می‌ریختند! در ابتدا بعضی افراد جامعه‌ی همجنسگرایان از این کار احساس رنجش کردند – آن‌ها نمی‌خواستند که مردم به آن‌ها ترحم نشان بدهند - اما جنبش‌ها تنها با روح سرِ پا باقی نمی‌مانند، بسیاری سازمان‌ها با این واقعه با اشتیاق برخورد کردند و این کار تا اکنون ادامه دارد.

پرچم رنگین‌کمان بر حقوق همجنسگرایان بدون شخصی کردن آن صحه می‌گذارد - این پرچم یک نماد همه منظوره است که می‌تواند توسط هر کسی جدا از گرایش جنسی‌شان استفاده شود - این جنبه همچنین پرچم همجنسگرایان را برای نمایش در موارد «موافق با همجنسگرایان» هم مفید نموده است که ممکن است لزوماً به این معنا نباشد که شخص دارنده‌ی آن همجنسگرا یا دوجنسگراست. این نوع از برابری و همه‌شمولی چیزی است که جنبش همجنسگرایان سخت برای آن تلاش می‌کند.

پرچم پیروزی بر ایدز

جامعه همجنسگرا از بزرگترین اهداف ویروس ایدز بوده است. یک گروه از سان‌فرانسیسکو یک اصلاح را برای پرچم رنگین‌کمان پیشنهاد کردند، به‌وسیله یک رده‌ی سیاه در پایین آن برای زنده نگه داشتن یاد تمام کسانی که در طی این سال‌ها به‌خاطر ویروس ایدز از دست داده‌ایم. استوار  leonard matlovich ، یکی از نشانداران سابق جنگ ویتنام که در حال مرگ با خاطر ویروس ایدز است، پیشنهاد کرد هنگامی که درمان برای ایدز کشف شد، تمامی رده‌های سیاه از این پرچم‌ها حذف شوند و به‌طور رسمی در Washington D.Cسوزانده شوند.

پرچم پراید چرم‌پوش‌ها  leather )چرم(

پرچم پراید چرمی توسط هنرمندی به نام Tony DeBlase ساخته شده و اولین بار در 28 می 1989 در مسابقه آقای چرم‌پوش (Mr.leather) شیکاگو به نمایش درآمد. این پرچم به عنوان یک سمبل برای جمعیت چرم‌پوش، افرادی که علاقه‌مند به چرم‌پوشی هستند و کسانی که از سکس همراه با شکنجه خود یا دیگری لذت می‌برند، لاستیکی‌پوش‌ها و دیگر اقسام فیتیش‌های جنسی استفاده می‌شود. لازم به یادآوری است این پرچم بیشتر در جامعه همجنسگرایان رایج است اما تمام گرایش‌ها را در بر می‌گیرد.

یک نوع پرچم پراید چرم دیگر که محبوبیت زیادی بدست نیاورده، یک پرچم رنگین‌کمان اصلاح شده به وسیله ی رده‌ی مشکی است، این پرچم شباهت زیادی با پرچم پیروزی بر ایدز دارد و به راحتی اشتباه گرفته می‌شود و به همین دلیل با استقبال زیادی روبه‌رو نشده است.

پرچم پراید خرس (bear)

bear با خرس یک اصطلاح مهربانانه است که برای مردان همجنسگرا با وفور موی بدن، به خصوص روی صورت و قفسه‌ی سینه‌شان استفاده شده است. بیرها همچنین تمایل دارند که مقداری مسن‌تر و چاق‌تر باشند، پرچم پراید بیر نشانگر این گروه است. این پرچم توسط یک کافه بیرها به نام spags ابداع شد. رده‌های آبی نشانگر آسمان‌اند و رده‌ی سبز نشانگر زمین است. در بین این دو تمام بیرهای دنیا قرار دارند. سفید برای بیرهای قطبی، سیاه برای بیرهای سیاه و قهوه‌ای برای بیرهای قهوه‌ای و نشان دست زرد، خورشید است که نشانگر روح است. در حالی که این پرچم پرکاربردترین سمبل بیرهاست اما رسمی نیست. گروه‌های بیر تمایل دارند که پرچم‌های محلی خودشان و سنبل‌هایی محلی برای آن را ارائه کنند.

منابع:

http://www.breadandwatertheatre.org

http://en.wikipedia.org

http://www.snopes.com/lost/bearflag

http://www.bearflagmuseum.org/History.html

http://www.members.greenmountainleather.com/PrideFlag


Balatarin

دیدگاه شما