عدمِ شناسایی حقوق همجنسگرایان در ایران

تاریخ نشر : | ویرایش : Saturday 20 April 2013 03:06

بخشی از پاسخ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه‌ی ایران به گزارش احمد شهید

...

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به‌عنوان نمونه از بی‌توجهی گزارشگر ویژه به حقایق فرهنگی کشورها اتهامات وی درباره عدم شناسایی حقوق همجنسگرایان را ذکر کرد و خطاب به سازمان ملل متحد در شهر نیویورک گفت: «اولاً، گزارشگر ویژه مدعی شده است جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود درباره تضمین حق حیات شهروندان پایبند نیست و به نظر ایشان تبلیغ همجنسگرایان از حقوق مربوط به حق حیات است. اولاً هیچ یک از اسناد سازمان ملل که ما آن را امضا کرده‌ایم و اسناد اساسی هستند چنین الزامی برای امضا کنندگان ایجاد نمی‌کنند و کشورهایی که امروز این مفسده مهلک را به‌عنوان علامت پیشرفت به دنیا تحمیل می‌کنند خودشان تا حدود دو دهه پیش همجسگرایی را ممنوع و یک بیماری و حتی قابل پیگرد می‌دانستند درحالی که همین کشورها بیش از نیم قرن این اسناد را هم نوشته بودند و هم امضا کرده بودند، پس ادعای گزارشگر ویژه درباره عدم تعهدات بین المللی کاملاً بی‌پایه است.

ثانیاً، گزارشگر ویژه در این قسمت از کمی معلومات رنج می‌برد و ذهنش توان تحلیل مسائل اندکی نظری‌تر را ندارد مساله حقوق همجنسگرایان در اینجا مطرح نیست زیرا کسانی که متهم به بدترین جنایت‌ها هم باشند طبیعتاً دارای حقوقی هستند که آن حقوق باید رعایت شود. همجنسگرایی در کشور ما یک مرض و کاری نادرست و قابل پیگرد است و اگر کسی متهم به آن باشد طبیعتاً ضمن اینکه متخلف است حقوق دیگری هم دارد.

ثالثاً، در اینجا بحث حق حیات مضحک است. اگر مقصود حیات در معیار بیولوژیک باشد از زمان ارسطو تاکنون تاکید شده است حیات یعنی موجودات زنده دارای ویژگی تغذیه، رشد و تولید مثل هستند. همجنسگرایی کجای این قضایا قرار می‌گیرد؟ این حیات در معنی سکولار است.

اگر مقصود این باشد که افراد زنده حق داشته باشند کارهایی را انجام دهند ولو کار بد، این معنایش بحث این است که شهروندان حقی برای انجام کار خلاف دارند یا نه؟ این یک بحث نظری است و هیچ ربطی به اسناد سازمان ملل ندارد و این اسناد ضعیف‌تر از پرداختن به این مسائل فلسفی هستند.

رابعاً، ما در ایران، مثل دولت بریتانیا و آمریکا زندگی شهروندان را توسط دستگاه‌های پیشرفته جاسوسی سوراخ سوراخ نکرده‌ایم به‌نحوی که امروز شهروندان این کشورها حتی در دستشویی و حمام هم مطمئن نیستند که دولت دوربین برای آنها کار نگذاشته باشد. ما این کارها را نمی‌کنیم منتهی اگر کسی کار خلافی از جمله همجنسگرایی را تبلیغ کند و اگر بخواهد آن را با عمل ترویج کند قانون ما مجازات‌های بسیار جدی برای آن قائل شده است.

...


Balatarin

دیدگاه شما