کلیشه‌های سینمای لزبین

تاریخ نشر : | ویرایش : Saturday 20 April 2013 04:33

ترجمه از پرویز

مقدمه‌ی «چراغ»: 25 مارچ 2013، روزنامه‌ی «گاردین» این مقاله‌ی «10 کلیشه‌ی برتر سینمای گی»‌ را نوشته‌ی جک کولِن منتشر ساخت. جک کولِن برای «Gay Times»، «So So Gay» و مجله‌ی فرانسوی «TÊTU» می‌نویسد. او همچنین نویسنده‌ی وبلاگJack of Hearts  است و او را در تویتتر با آدرس می‌توانید @jackcullenuk خواند. متن کامل این مقاله‌ را می‌توانید در این آدرس به زبان انگلیسی بخوانید:

http://www.guardian.co.uk/books/2013/mar/25/top-10-gay-movie-cliches

چهل و هشت ساعت بعد در 27 مارچ، مقاله‌ی «ده کلیشه‌ی برتر سینمای لزبین» نوشته‌ی ربکا نیکلسون در این روزنامه منتشر شد. نیکلسون را در آدرس @beccanicholson می‌توانید در تویتتر بخواند یا به وبلاگ او در http://rebeccanicholson.tumblr.com/ سر بزنید. او خود هنرپیشه‌ی سینما است. مقاله‌ی او را در این آدرس می‌توانید به زبان انگلیسی بخوانید:

http://www.guardian.co.uk/culture/2013/mar/27/top-10-lesbian-movie-cliches

برای انتشار در «چراغ»، نسخه‌ی تصویری این مقاله را انتخاب کرده‌ایم که متن انگلیسی آن را در این آدرس می‌توانید به زبان انگلیسی بخوانید:

http://www.guardian.co.uk/film/gallery/2013/mar/27/top-10-lesbian-movie-cliches#/?picture=406346154&index=9

یک یک گفت‌وگوی طولانی درباره‌ی پیچیدگی احساسات فردی

در فیلم‌های لزبین، همانند زندگی لزبین‌ها، زمان زیادی برای بحث احساسات فردی، گذاشته می‌شود. معمولاً یک کافه برای این گفت‌وگو انتخاب می‌شود (جاییکه مثل یک بار، شلوغ و پر سر و صدا نباشد) هرچند این گفت‌وگوی عمیق و پرمعنادر وان حمام هم می‌تواند شکل بگیرد یا در پیاده‌روی یا بر روی کاناپه – درست مانند این تصویر، آناته بِنینگ و جولین مور در فیلم «The Kids Are All Right / بچه‌ها همگی خوب هستند»

دو حرکتی غم‌گرفته در جنگلی تاریک

زنان عاشق طبیعت هستند، مخصوصاً جنگلی که بتوانند نمایش‌گونه در آن حرکت کنند و درباره‌ی احساسات خود صحبت کنند، یا شاید هم بتوانند بوسه‌ای ممنوعه از عشق خود بگیرند – همانند این تصویر در فیلم «My Summer of Love / تابستانِ عشقِ من»

سه یک حمام طولانی و پر از گفت‌وگویِ دو نفره

در فیلم‌های گی، شما صحنه‌های طولانی دوش گرفتن را شاهد هستید. اگر نیازمند چنین تحرکی در سینمای لزبین باشید، پس باید انتظار دو زن را درون حمام داشته باشید، تقریباً کامل درون آب قرار گرفته‌اند و درباره‌ی احساسات خود صحبت می‌کنند – مانند الیزابت تیلور و میا فارو در فیلم «Secret Ceremony / مراسم پنهانی»

چهار شنای همراه همدیگر و خودانگیخته در فضای باز

بعضی‌وقت‌ها با بی‌پروایی فراوان، صحنه‌ی جنگل و حمام را در یک استخر رو باز ترکیب می‌کنند و کمی هم شلپ‌شلوپ آب را بلند می‌کنند. نیو کامپل و دنیس ریچاردز آن را در «Wild Things / چیزهای وحشی» اجرا کردند و امیلی بلانت و ناتالی پِرس در «My Summer of Love / تابستانِ عشقِ من».

پنج مفهوم والا و تراژیکِ مرگ

تمامی فیلم‌های همجنس‌خواهانه ختم به دختری نمی‌شوند که عشق زنانه‌ی خود را در این پارک گنده‌ی فانتزی (یعنی کافه، جنگل، حمام و شنا) پیدا می‌کند؛ بلکه بعضی‌وقت‌ها سینمای همجنس‌خواه تصویرهایی سنگین عرضه می‌کند و در آن فیلم‌های افسرده و محزون خلق می‌شوند تا این اندوه زندگی را عرضه کنند مانند این تصویر، لیزا چولودِنکو در فیلم «High Art / هنرِ والا»

شش تنفر بی‌مرز تبدیل به شهوتی کنترل‌ناشدنی می‌شود

دخترهای بی‌رحم نمایش‌های کلاسیک اغلب اوج گرفتن همین تصویر هستند، دو نفر متضاد همدیگر و سرسخت مخالف همدیگر (در این تصویر جینا گِرشان و الیزابت بِرکلی) همراه با احساسات قوی همجنس‌خواهانه، شهوت اوج گرفته‌ی حقیقی خود به همدیگر را نمایان می‌سازند.

هفت همجنس‌خواهی ناگهانی و صادقانه

این پلات قدیمی و بسیار مورد استفاده قرار گرفته، شامل بر زنی است که سابق بر این همجنس‌خواه بوده است و شگفت‌آور در زندگی کنونی خود، حال و هوای آزادی‌خواهی همجنس‌خواهی به خود می‌گیرد و معطوف به زنی می‌شود که تازه به محیط زندگی‌اش وارد شده است. اتفاقات بعد از آن سریع می‌افتند – مانند «Kissing Jessica Stein / بوسیدنِ جسیکا اشتاین»

هشت تیمِ چولئه سِویگنی / پیپر پارابو / کلیا دووال

اگر هر کدام از این زنان هنرپیشه داخل یک فیلم باشند، قطعاً صحبتی از احساسات فردی پیش کشیده خواهد شد. سِویکنی بعد از «Boys Don’t Cry / پسرها که گریه نمی‌کنند» سوار موتورسیکلت شد در «If These Walls Could Talk /  اگر این دیوارها می‌توانستند صحبت کنند» و بعد در دهه‌ی 1990، نوجوان غریبه را در فیلم «The Faculty / دانشکده» بازی می‌کند، دووال نقش شخصیت را در این فیلم بازی می‌کند که ادای لزبین بودن را در آورده است.

نه استفاده‌ای موثر از موسیقی

در فیلم «بوسیدن جسیکا اشتاین» از موسیقی جاز وودی آلن استفاده می‌شود. دختر شورشی دهه‌ی 1990 در فیلم «All Over ME / بر سرتاسر من» سراغ اسلیتر-کینی می‌رود. در فیلم‌های اخیرتر، «بچه‌ها همگی خوب هستند» اسم یکی از شخصیت‌های خود را جونی میچل می‌گذارد.

ده عموماً فیلم‌های قوی‌ای نیستند

فیلم‌های بسیار خوبی با مضمون همجنس‌خواهانه درست شده‌اند – اما اگر احتمال این وجود داشته باشد تا در یک فیلم دو شخصیت همجنس‌خواه با همدیگر آشنا بشوند، لزبین‌ها هر آشغال تکراری را دوباره تماشا می‌کنند – حتی اگر دیالوگ‌ها به بدی فصل ششم سریال «The L Word / کلمه‌ی ل» باشد.


Balatarin

دیدگاه شما