دور تا دور دنیا: حق و حقوق همجنسگرایان

تاریخ نشر : | ویرایش : Saturday 20 April 2013 10:23

27 مارچ 2013: دادگاه عالی امریکا، بررسی پرونده‌ای جنجالی را شروع کرده است؛ درخواست وکلای همجنس‌گرایان برای نقص قانونی در کالیفرنیا که ازدواج همجنس‌گرایان را غیرقانونی می‌کند. اگر دادگاه عالی امریکا این قانون را لغو کند، برای دولت باراک اوباما این امکان فراهم می‌آید تا ازدواج همجنس‌گرایان را در این کشور قانونی کند. بیش از 3 میلیون امریکایی، با تغییر تصویر فیس بوک خود، تلاش کردند در یک کمپین آزاد اینترنتی، از دادگاه عالی امریکا بخواهند راه را برای برابری حق ازدواج در امریکا باز کند. 53 درصد مردم امریکا و 85 درصد جوانان این کشور، در نظرسنجی‌ها موافق قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در این کشور هستند.

25 مارچ 2013: بیش از 300 هزار شهروند فرانسه در مخالفت با قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در فرانسه، در شهر پاریس راهپیمایی کردند. گروه‌های راست افراطی، این راهپیمایی را به خشونت کشاندند و پلیس از گاز اشک‌آور و گاز فلفل برای پراکنده کردن بخش‌هایی از مردم، استفاده کرد. بر اساس قوانینی که رئیس جمهور فرانسه، فرانسوا اولاند در انتخاباتِ گذشته‌ی ریاست جمهوری قول آن را داده بود، آن را تهیه و به تصویب مجلس فرانسه رسانده است، ازدواج همجنس‌گرایان در این کشور بعد از طی مراحل اداری خود، قانونی خواهد شد و به همجنس‌گرایان در این کشور حق فرزندخواندگی نیز اعطا خواهد شد. این راهپیمایی به‌دعوت گروه‌های مذهبی طرفدار کلیسا برگزار شد. با تمام مخالفت‌ها، سنای فرانسه در 12 آوریل، قانون پیشنهادی دولت را تصویب کرد.

انگلستان: از سال 2005، زوج‌های همجنس‌گرا در این کشور قانوناً اجازه داشتند با همدیگر زندگی کنند و تحت حمایت قوانین این کشور قرار بگیرند. از 24 ژانویه‌ی 2013، بررسی پرونده‌ی قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در انگلیس، به پیشنهاد حزب محافظه‌کار انگلستان در مجلس عوام این کشور آغاز شد و در 5 فوریه‌ی 2013 این مجلس با 400 رای موافق و 175 رای مخالف، بعد از یک جلسه‌ی طولانی و پر تنش، به همجنس‌گرایان اجازه‌ی ازدواج قانونی را داد. بر اساس این قانون، همجنس‌گرایان علاوه بر اداره‌های دولتی و مکان‌های عمومی، می‌توانند در مکان‌های مذهبی ازدواج کنند به‌شرطی که آن مکان مذهبی، مخالفتی با این امر نداشته باشد.

2 فوریه‌ی 2013: قضات عالی کشور آلمان همراه با قضات عالی دادگاه عالی اتحادیه‌ی اروپا قوانین فرزندخواندگی را در کشور آلمان، بهبود بخشیدند و قدمی دیگر به‌سمت برابری خانواده‌های همجنس‌گرا با دیگر خانواده‌ها در این کشور برداشته شد. بر اساس قوانین، زوج‌های همجنس‌گرا که قانوناً با همدیگر زندگی می‌کنند، می‌توانند از حقوق بیشتری برای فرزندخواندگی برخوردار باشند. هم‌اکنون نزدیک به 67 هزار زوج همجنس‌گرا، قانونی در آلمان زندگی می‌کنند و یک تحقیق صورت گرفته در سال 2009 می‌گوید نزدیک به 16 هزار کودک در این خانواده‌ها زندگی می‌کنند، خواه با دو مادر یا دو پدر. پیش از این قضات آلمانی،‌ قوانین مربوط به ارث را برای فرزندان خانواده‌های همجنس‌گرا، بهبود بخشیده بودند.

3 آپریل 2013: کشور اروگوئه در امریکای جنوبی، با 23 رای موافق و 8 رای مخالف مجلس سنا، ازدواج همجنس‌گرایان را در این کشور قانونی اعلام کرد. بر اساس قوانین جدید، تنها یک قانون برای ازدواج در این کشور وجود خواهد شد و محدودیتی برای همجنس‌گرا بودن یا دگرجنس‌گرا بودن زوج‌ها، وجود نخواهد داشت. اگر مراحل اداری دیگر این قانون با موفقیت طی بشود، این کشور دومین کشور امریکای لاتین و دوازدهمین کشور دنیا خواهد بود که ازدواج همجنس‌گرایان را قانونی کرده است. پیش از این در سال 2010، آرژانتین حق ازدواج همجنس‌گرایان را به قوانین خود اضافه کرده بود.


Balatarin

دیدگاه شما