حقوق

نگاهی به ارتباط روانشناسی و حقوق در زندگی همجنسگرایان ایران

برای زندگی یک همجنسگرا و احقاق حقوق او در ایران، چالش‌های زیادی وجود دارد که وقتی ما از نگاه حقوقی به این چالش‌ها که منجر به صدمات جسمی و روانی فراوانی شده است نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که به‌طور روزمره برای عبور یا مواجهه با این بحران‌ها گاه به مشاور حقوقی و گاه به مشاوره‌ی یک روانپزشک یا روانشناس نیازمند می‌باشد. اینجا است که به رابطه‌ی تنگاتنگ این دو رشته و تاثیر متقابل مفاهیم آن‌ها بر یکدیگر پی می‌بریم و شدت این تاثیر زمانی است که بخواهیم وضعیت حقوقی یک همجنسگرای ایرانی یا سایر اقلیت‌های جنسی را در ارتباط با مفاهیم روانشناسی و آموزه‌هایی که از کلینیک‌های مشاوره‌ی ایرانی برای زندگی بهتر و کمک به سلامت روانی این افراد می‌شود را در مقایسه با واقعیت‌های حقوقی جامعه‌ی ایرانی ببینیم.

حقوق بشر و حقوق دگرباشان جنسی

آیا حقوق دگرباشان جنسی، بخشی از مجموعه حقوق بشر است؟ آیا با اتکا به مبانی و موازین امروزین حقوق بشر، می‌توان از حقوق و آزادی‌های به حاشیه‌ رانده‌‌شدگان جنسی جامعه حمایت کرد؟ این یادداشت در پی آن است که با تبیین اصول، مفاهیم و نیز نرم‌هایی که در اسناد و مجموعه‌های حقوق بشری صورت‌بندی و طبقه‌ بندی شده‌‌اند، پاسخی به این پرسش‌ها بدهد.

در مسیر قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در امریکا: آنچه گذشت

در پنجم تیر ماه امسال، دیوان عالی ایالات متحده (دادگاه قانون اساسی) درباره‌ی دو شکایت رای صادر کرد. در رای اول، بخشی از قانون «حمایت از ازدواج» که در 31 شهریور 1375، پس از تایید در مجلس نمایندگان و سنای امریکا به امضای رئیس جمهور وقت، بیل کلینتون، رسیده بود از سوی این دادگاه، ناقض قانون اساسی شناخته، دور انداخته شد. رای دوم مربوط به نظر دادگاهی پایین‌تر درباره رای مستقیم مردم کلیفرنیا علیه قانونی کردن ازدواج همجنس‌گرایان، معروف به «لایحه پیشنهادی هشتم» بود. دادگاه در واقع خود را صالح برای رسیدگی به این شکایت ندانست و آن را به دادگاه ایالتی بازگرداند. در نتیجه‌ی این تصمیم، ایالت کلیفرنیا، با پا برجا ماندن رای قبلی دادگاهی از همان ایالت، دوباره ازدواج همجنس‌گرایان را به رسمیت خواهد شناخت.

عکس ویدئو به یادبود مرجان اهورایی

عکس ویدئو تهیه شده توسط رها دوست مرجان اهورایی به یاد بود درگذشت او

صحبت‌های سایه دوست مرجان اهورایی

ویدئو منتشر شده در مرکز اسناد حقوق بشر ایران

دیدار با مرجان اهورایی

فیلم مستندی شامل بر گفت‌وگو با مرجان اهورایی

مرجان اهورایی از آرزوهایش می‌گوید

بخشی از گفت‌وگوی شادی امین با مرجان اهورایی در اولین هفته‌ی ورود او به کشور ترکیه

دور تا دور دنیا: حق و حقوق همجنسگرایان

پنج اطلاعات عمومی در موضوع حقوق همجنسگرایان در جهان امروز

تغییرات در پناهجویی و پناهندگی در خاک ترکیه

پنج خبر درباره‌ی پناهندگی و پناهجویی از طریق خاک ترکیه

تقدیم به «مرجان اهورایی»، عزیز دگرباشی که نمی‌‌شناختم

یادداشت وبلاگ «همجنسگرایی یک پدیده‌ی طبیعی است.» بر درگذشت مرجان اهورایی

برای مرجان........

یادداشت مهدی ماهود بر درگذشت مرجان اهورایی

یک تجربه‌ی مستقیم: روان‌درمانی در ترکیه

میم، پناهجوی همجنسگرای مقیم ترکیه از شرایط درمانی ترکیه می‌گوید و از نیازمندی‌ها و ضعف‌های این روند

در مصائب: گفت‌وگو با یک پناهنده

توضیح: نام او برای مجله‌ی «چراغ» محفوظ باقی می‌ماند. او ماه‌ها پیش وارد خاک ترکیه شد و در اولین ماه‌ها، شاهد دردهای گسترده در سرتاسر بدن خود بود تا درنهایت در خانه بستری شد. بیشتر از یکصد روز طول کشید تا پزشکان کشور ترکیه تشخیص اولیه – نه نهایی – خود از بیماری او را بدهند. او در این مدت شاهد اوج‌گرفتن بیماری خود بوده است و اگر درمانی مناسب را در زمانی شاهد نباشد، احتمال فلج شدن را خواهد داشت.

تشخیصِ واقعیِ یک ترنسکشوآل

لیلا، پناهجوی ترنس‌جندر مقیمِ ترکیه از مسائل و مشکلات زندگی و درمان و بهداشت پناهجویی می‌گوید و همچنین نظر صریح خودش در مورد درگذشت مرجان اهورایی را بیان می‌کند.

به یاد زنده یاد مرجان اهورایی: یک پناهنده‌ی تراجنس ایرانی

یادداشت مرکز اسناد حقوق بشر ایران بر درگذشت مرجان اهورایی